Законодавець посилює відповідальність за порушення ПДР

Команда АО «ЕКСПАТПРО» хотіла б ознайомити Вас з нещодавніми змінами до законодавства, що регулює відповідальність за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» був ухвалений 16 лютого 2021 року і набув чинності 17 березня 2021 року. Цим законом були внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, а також Закону України «Про дорожній рух» та Закону України «Про Національну поліцію України». 

Ми пропонуємо Вам ознайомитися з особливостями ухвалених законодавчих змін.

Перше, на що слід звернути увагу, це те, що законодавець посилив відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного або іншого виду сп’яніння, чи під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції), а також усунув прогалини у законі, що попередньо дозволяли правопорушникам уникати відповідальності. Відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп’яніння, вчинене вперше за рік, тепер становить 17 000 грн. штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 1 рік; вдруге того ж року – 34 000 грн. штрафу, з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 3 роки та оплатним вилученням транспортного засобу або без такого, або адміністративним арештом терміном на 10 днів із позбавленням права керування транспортним засобом протягом 3 років та оплатним вилученням транспортного засобу або без такого; втретє того ж року – 51 000 грн. штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 10 років та конфіскацією транспортного засобу, або адміністративним арештом строком на 15 днів з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 10 років та конфіскація транспортного засобу.

Раніше розмір штрафу за вказане правопорушення становив 10 200 грн., 20 400 грн., 40 800 грн., відповідно. Більше того, щодо керування транспортним засобом у стані сп’яніння були введені нові види покарань – оплатне вилучення транспортного засобу, конфіскація транспортного засобу та адміністративний арешт. На відміну від конфіскації транспортного засобу, його оплатне вилучення передбачає, що транспортний засіб вилучається, продається на аукціоні, а гроші, отримані від реалізації, повертаються власникові транспортного засобу.

Відтепер стало складніше уникнути відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння з наступних причин. Термін розгляду справи судом щодо керуванням транспортним засобом у стані сп’яніння було подовжено з трьох місяців до одного року, адже раніше короткий строк розгляду дозволяв легко уникнути відповідальності через навмисне затягування судового процесу, перевантаженість судів тощо. Крім того, згідно з впровадженими змінами, судове провадження по даній категорії справ не може бути закрите, а правопорушник не може бути звільнений від адміністративної відповідальності за малозначністю діяння або у зв’язку з передачею матеріалів справи на розгляд трудовому колективу або громадській організації. Підкреслюємо, що, у разі повторного вчинення правопорушення, нове покарання не замінює попереднє, покарання додаються. У такому випадку термін позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати максимально встановлений – 10 років.

Якщо особа, яка знаходиться в стані сп’яніння та керує транспортним засобом, спричинить дорожньо-транспортну пригоду, в якій є постраждалі, вона може притягатися до відповідальності у кримінальному порядку. Статтю 286-1 Кримінального кодексу України було прийнято в новій редакції. Наразі вона передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на різний строк, залежно від тяжкості наслідків, спричинених ДТП. Максимальний термін позбавлення волі становить 12 років, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк до 10 років. Таке покарання передбачене для правопорушників, які спричинили дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої загинуло декілька людей.

Крім того, вчинення вищезазначених правопорушень виключає можливість звільнення від відповідальності у зв’язку з дієвим каяттям, примиренням винного з потерпілим, передачею особи на поруки, зміною обставин. Звільнення від відбування покарання з випробуванням, заміна невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням та амністія також не поширюються на водіїв, що кермували транспортним засобом у стані сп’яніння.

Суворі зміни законодавства викликані зростанням правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, скоєних у стані сп’яніння, їхньою неодноразовістю, багатьма випадками уникнення водіями відповідальності та значною кількістю жертв від таких правопорушень. Лише у 2020 році було затримано приблизно 130 000 водіїв за керування транспортним засобом у стані сп’яніння. Було 9000 випадків повторного вчинення правопорушення та 5000 таких правопорушень, скоєних утретє, незважаючи на попередню сплату порушниками штрафів та несення інших негативних наслідків своєї протиправної поведінки. Більше того, є багато прикладів дорожньо-транспортних пригод за участі водіїв у стані сп’яніння, що спричинили велику кількість жертв, і деяким з водіїв вдалося уникнути відповідальності за таких умов за смерть невинних людей.

Інші зміни, внесені ухваленим законом, стосуються відповідальності за перевищення швидкості, невикористання ременів безпеки, керування автомобілем без необхідних документів чи передачу транспортного засобу особі, яка не має права керувати ним, або керування транспортним засобом після позбавлення права керувати ним. Так, штрафи за перевищення дозволеної швидкості на 20 – 50 км/год становлять 340 грн. замість 255 грн., за понад 50 км/год – 1700 грн. замість 510 грн. Штраф за невикористання ременів безпеки складає 510 грн., що в 10 разів більше, ніж раніше. За неправильне встановлення державних номерних знаків або забрудненість таких знаків підлягає сплаті 850 грн. штрафу.

Звертаємо Вашу увагу, що під час керування транспортним засобом у особи завжди повинні бути діючі посвідчення водія, документ про реєстрацію транспортного засобу, страховий поліс. В іншому випадку, Вас змусять сплатити штраф у розмірі 425 грн. При цьому, законодавець додав можливість використовувати всі ці документи і надавати їх на вимогу поліції в електронному вигляді, наприклад, через додаток «Дія». За керування автомобілем без права керування транспортним засобом або передачу транспортного засобу особі, яка не має такого права, передбачений штраф у розмірі 3400 грн. Коли особа була позбавлена ​​права керувати транспортним засобом (наприклад, за водіння у стані сп’яніння) і знову сіла за кермо, їй доведеться сплатити штраф у розмірі 20 400 грн. (раніше – 510 грн.), а за повторне правопорушення – 40 800 грн.

Законодавець також посилив відповідальність за залишення місця ДТП, визначивши штраф на рівні 3400 грн., або позбавлення права керування транспортним засобом на строк до 2 років чи адміністративний арешт строком до 15 днів.

Були збільшені штрафи за порушення, вчинені пішоходами та велосипедистами, наприклад, за перехід дороги у не призначеному для цього місці або на заборонний («червоний») сигнал світлофора – 255 грн., за порушення правил дорожнього руху пішоходами чи велосипедистами, вчинених у стані сп’яніння – 680 грн. (у разі повторності – 850 грн. або громадські роботи протягом 20-40 годин).

Що стосується змін до Закону України «Про дорожній рух», були введені правила щодо того, як необхідно діяти у ситуації, коли ваш транспортний засіб зупиняє співробітник поліції. У такому випадку водій зобов’язаний зупинити транспортний засіб; тримати руки в полі зору поліцейського і не залишати транспортний засіб без дозволу; вимкнути двигун автомобіля і вийняти ключ із замку запалювання; подати необхідні документи для перевірки; увімкнути аварійні сигнали; вийти з транспортного засобу.

Такий вид покарання, як «штрафні бали», був виключений. Раніше, на початку року, кожному водієві нараховувалася певна кількість балів. За конкретно визначені порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, наприклад, як перевищення допустимих обмежень швидкості, певна кількість балів знімалася. Після того, як водієм було використано всі штрафні бали, до нього могло бути застосоване реальне покарання у вигляді штрафу або покарання іншого виду.

Слід підкреслити, що іноземці та особи без громадянства несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення правил дорожнього руху на тих же підставах, що і громадяни України.

Команда Rimslin Chambers завжди готова проконсультувати Вас з будь-яких питань у сфері безпеки дорожнього руху та правил дорожнього руху.

Василь Чередніченко

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
vc@rimslinchambers.com
LinkedIn

Анна Богданець

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
AB@rimslinchambers.com