Нові правила щодо оформлення дозволів

21 вересня 2022 року Верховна Рада України прийняла зміни до законодавства України щодо оформлення дозволів на застосування праці іноземних громадян України – Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні та надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном» (далі – «Закон»). Зазначений закон вже було підписано Головою Верховної Ради України та передано на підписання Президенту. Він набуде чинності з моменту опублікування.

Вимоги щодо розміру заробітної плати

Скасовуються будь-які обмеження щодо розміру заробітної плати для іноземних найманих працівників (незалежно від посади, кваліфікації). Нагадуємо, що наразі діє загальне правило – розмір заробітної плати іноземного найманого працівника має бути не меншим ніж 10 розмірів мінімальної заробітної плати, окрім окремих категорій працівників (зокрема, це ІТ фахівці, засновники/учасники, бенефіціанті власники юридичних осіб, випускники топ 100 університетів).

Категорії іноземних найманих працівників

Так, після набуття чинності Законом, будуть наступні категорії найманих працівників:

  • іноземний найманий працівник;
  • відряджені іноземні працівники;
  • внутрішньокорпоративні цесіонарії;
  • іноземці та особи без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; іноземці та особи без громадянства, які оскаржують рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
  •  особи, які подали заяву про визнання особою без громадянства, та особи, які оскаржують рішення про відмову у визнанні особою без громадянства;
  • іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання у закладах вищої освіти та мають намір у період навчання та після закінчення навчання, за умови працевлаштування не пізніше ніж за 30 календарних днів до моменту завершення навчання, провадити трудову діяльність в Україні.

Строк дії дозволу на застосування праці

  • до 3 років — окремих категорій іноземних найманих працівників, для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв,
  •  до 1 року – для осіб, які отримали статус біженця чи особи, що потребує додаткового або тимчасового захисту або які проходять процедуру оскарження відмови у наданні зазначених статусів, для студентів;
  • до 2-х років – для інших категорій іноземних найманих працівників та гіг-спеціалістів.

Суміщення та сумісництво

Закон передбачає, що праця іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися на різних посадах в одного або декількох (двох і більше) роботодавців за умови отримання дозволу на застосування праці кожним роботодавцем.

Праця іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися без дозволу на посадах за сумісництвом в одного роботодавця. При цьому строк дії трудового договору на посаді за сумісництвом не має перевищувати строку дії дозволу за основним місцем роботи.

Тобто, якщо особа працює за сумісництвом в одного й того ж роботодавця або ж за суміщенням, то достатньо лише одного дозволу цього роботодавця. Проте якщо іноземець працює за сумісництвом у різних роботодавців, то кожний з них має отримати дозвіл.

Строки для продовження

Встановлюється також граничні строки для подання заяви на продовження дії дозволу на застосування праці – таку заяву може бути подано не раніше ніж за 50 календарних днів до завершення строку дії дозволу та пізніше ніж за 20 днів до завершення строку дії дозволу на застосування праці.

Розгляд документів

Закон вносить зміни щодо запровадження перевірки кандидатів із числа громадян російської федерації та республіки білорусь органами Служби Безпеки України. Наразі такі перевірки передбачено у Прикінцевих та перехідних положеннях. Прийняття рішення органами СБУ є визначальним, у той же час у Законі не визначено строк для проведення такої перевірки. З огляду на те, що Закон передбачає, що заяву на продовження строку дії дозволу на застосування праці не може бути подано раніше ніж за 50 днів до завершення строку дії дозволу, а документ є необхідним для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання в Україні, така проґалина матиме негативні наслідки (коли потрібно буде аргументувати конового разу неможливість подання документів у строк з причин, які не залежать від заявника). Маємо надію, що таку проґалину буде усунуто і адміністративну процедуру буде визначено більш конкретно.

Дублікат дозволу

Нарешті усувається проґалина в частині можливості отримання роботодавцем

Розмір збору

  • для дозволів до 6 місяців (включно) – 3 прожиткові мінімуми для працездатних осіб (у 2022 році це становить 7443 грн);
  • для дозволів на строк від 6 місяців до 1 року (включно) – 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (тобто у 2022 році – 12405 грн);
  • для дозволів на строк від 1 до 2 років (включно) – 8 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (тобто 19848 грн);
  • для дозволів на строк від 2 до 3 років – 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (тобто 24810 грн).

Розмір збору за продовження строку дії дозволу буде меншим на 1 прожитковий мінімум від розміру, що передбачений для оформлення дозволу.

Додатково запроваджується безкоштовне оформлення (та продовження строку дії) дозволу на застосування праці іноземних громадян для таких категорій:

  • студенти;
  • біженці або особи, що потребують додаткового або тимчасового захисту;
  • особи, які подали заяву про визнання особою без громадянства, та особам, які оскаржують рішення про відмову у визнанні особою без громадянства;
  • іноземці або особи без громадянства, які брали безпосередню участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації проти України (для цієї категорії громадян передбачається особлива процедура підтвердження такого факту – відповідні відомості має надати профільний орган державної влади, яка здійснюється відповідним центром зайнятості самостійно).

Підстави для скасування дозволу

Додаються, зокрема, такі підстави для скасування дії дозволу на застосування праці:

  • надходження подання про скасування дозволу від органів Національної поліції України, Служби безпеки України, іншого державного органу (так, перелік невиключний), які забезпечують дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців у разі якщо дії іноземця або особи без громадянства порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
  • несплати роботодавцем ЄСВ протягом двох місяців з дати укладення трудового договору (крім випадків, передбачених законодавством);
  • отримання від закладу вищої освіти інформації про відрахування іноземця чи особи без громадянства з такого закладу.

Окремі правила для громадян Польщі

Варто звернути увагу на те, що Парламентом України прийнято окремий Закон України «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України», який, серед іншого, передбачає, що громадяни Республіки Польща мають право на працевлаштування без дозволу на застосування праці.

 

Тетяна Ященко, PhD

Партнер