Громадське об’єднання
Громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних або юридичних осіб, які провадять свою діяльність для задоволення соціальних, культурних та інших інтересів без мети отримання прибутку.
Згідно чинного законодавства України, громадські об’єднання можуть бути створені у формі громадської організації або громадської спілки. Різниця між ними полягає в тому, що засновниками громадської організації можуть бути виключно фізичні особи, а засновниками громадської спілки – юридичні особи приватного права.
Варто звернути увагу, що для створення громадського об’єднання необхідно два і більше засновників.
Для того, щоб зареєструвати громадську організацію (далі – ГО), необхідно провести установчі збори, вирішити ряд важливих питань (визначити найменування, мету діяльності, обрати керівника, визначити місцезнаходження, затвердити статут).
Звертаємо увагу на необхідність попередньо перевірити тотожність обраного найменування громадської організації в Єдиному державному реєстрі.
Так, для державної реєстрації ГО необхідно підготувати та подати наступні документи:
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування;
- протокол установчих зборів засновників;
- реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах засновників;
- відомості про керівні органи громадської організації;
- відомості про особу, яка має право представляти громадську організацію для здійснення реєстраційних дій;
- статут;
- структуру власності (взагалі, ГО за своєю природою не мають кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).
Для реєстрації громадської організації заявник звертається до територіального підрозділу Міністерства юстиції України або подає документи через ЦНАП.
Якщо заявник особисто подає документи для державної реєстрації ГО, нотаріальне засвідчення підписів на документах не вимагається. Однак, якщо відправляти документи поштою, необхідно буде звернутися до нотаріуса для засвідчення справжності підписів на всіх документах, що подаються для проведення державної реєстрації.
Адміністративний збір за державну реєстрацію створення громадської організації не стягується. За загальним правилом, документи для державної реєстрації ГО розглядаються протягом 3-х робочих днів.
Важливим моментом є також отримання статусу неприбутковості для громадської організації. Для цього ГО має подати Заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій або разом із пакетом документів під час державної реєстрації, або звернутися із заявою до територіального підрозділу ДПС протягом 10 днів з дня державної реєстрації громадської організації.
Демʼянюк Анна, юрист Rimslin Chambers